ХРОНОЛОГІЧНА ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
КАМ’ЯНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Кам’янський район Черкаської області утворений у 1923 році після встановлення радянської влади. Село Кам’янка в 1923 році стає центром однойменного району Київської губернії, а після ліквідації губернського поділу в 1925 — 1930 рр. —Черкаської ( з 1927 року – Шевченківської) округи. З утворенням у 1932 році областей с. Кам’янка ввійшло у склад Київської області, а з 1939 року – Кіровоградської області. Цей край має велике історичне минуле.
Площа — 725,4 км? . Адміністративний центр — м. Кам’янка. У районі налічується 30 населених пунктів, які підпорядковані одній міській та 18 сільським радам. Район розташований у південно-східній частині Черкаської області. Межує з Олександрівським, Новомиргородським районами Кіровоградської області та Смілянським, Черкаським і Чигиринським районами Черкаської області. Найбільша річка – права притока Дніпра Тясмин , довжина якої складає 67 кілометрів.
Кам'янка - районний центр на мальовничих берегах Тясмина і одне з найстаріших міст Черкаської області. На початку ХVІІ ст. селяни з Поділля, Волині, Галичини, тікаючи від панської сваволі, оселилися в тутешніх лісах та по кам’янистих берегах р. Тясмин, тому саме поселення одержало назву м. Кам’янка. Перша згадка про неї зустрічається ще в ХVІІ ст. Історія краю тісно пов’язана із іменем Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Максима Залізняка, Тараса Шевченка, Олександра Пушкіна, Петра Чайковського. В кінці ХVІІІ ст. побудований грот, що являє собою архітектурну прикрасу парку садиби Давидових. Однією з найдавніших пам’яток Кам’янки та пам’яток історії і архітектури ХІХ ст. є Зелений Млинок, споруджений в 1825 році власниками містечка – родиною Давидових. В 1933 році відкрито літературно-меморіальний музей та пам'ятники О. С. Пушкіну і П. І. Чайковському. У 1995 році на базі Кам'янського літературно-меморіального музею О.С. Пушкіна і П.І.Чайковського та комплексу пам'яток історії, культури і природи на площі майже 75 га створено Кам'янський державний історико-культурний заповідник. В 20-х роках ХІХ століття в Кам’янці діяло таємне товариство Декабристів. На високому правому березі річки Тясмин, у густому парку стоїть один з найстаріших пам’ятників Кам’янки, так званий Зелений будиночок, споруджений на початку ХІХ століття, як один з флігелів садиби Давидових. Зараз у цьому меморіальному будинку знаходиться літературно-меморіальний музей О.С. Пушкіна і П.І. Чайковського. Площа зелених насаджень міста 353,4 га, у тому числі пам'ятка садово-паркового мистецтва національного значення - парк Декабристів, де встановлені Стелла Декабристів, скульптурна композиція «Декабристи в Кам’янці», бронзові пам’ятники О. С. Пушкіну та П. І. Чайковському, які встановлені в 1975 році, пам’ятний знак О. І. Давидовій; пам'ятки природи місцевого значення - скеля Пушкіна, урочище Тростянка та Тясминський каньйон.
Історія Народного суду Кам’янського району Кіровоградської області бере початок з січня 1944 року, після визволення району від німецько – фашистських загарбників. Протягом 1951 – 1953 років Народний суд Кам’янського району був підпорядкований Управлінню Міністерства юстиції Кіровоградської області. Згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР від 07 січня 1954 року Кам’янський район ввійшов до складу новоствореної Черкаської області, а в 1956 році с. Кам’янка набуває статусу міста.Місто Кам'янка розтелилося на скелястих берегах річки Тясмин, що своїми кам’янистими берегами і дало назву містечку. З 1954 по 1956 роки Народний суд Кам’янського району був підпорядкований Управлінню Міністерства юстиції в Черкаській області. Упродовж 1957 – 1961 років Народний суд Кам’янського району був підпорядкований Черкаському обласному суду.
У зв’язку з укрупненням районів Черкаської області, відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року Кам’янський район було ліквідовано і м. Кам’янка ввійшло до складу Смілянського району Черкаської області.
Згідно з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 08 грудня 1966 року Кам’янський район було відновлено і м. Кам’янка знову ввійшло до складу Кам’янського району.
Згідно з новою Конституцією СРСР з 07 жовтня 1977 р. народний суд Кам’янського району перейменовано в Кам’янський районний народний суд.
Основними завданнями народних суддів було здійснення правосуддя на закріпленій території у порядку, встановленому процесуальним законом, розглядаючи кримінальні та цивільні справи та здійснюючи контроль за виконанням судових рішень.
Народними суддями Кам’янського народного суду свого часу були :
Луганський С. Д. , Подупейко, Козовий , Дудатьєва, Хуторний, Петренко, Скляр, Дубовик І. Є., Новак Д. І., Бондаренко П. І. , Коваленко В. І.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та доповнень до Закону України «Про судоустрій»», прийнятого 24 лютого 1994 року змінено назву суду – він став називатись Кам’янський районний суд.
Судді Кам’янського районного суду Черкаської області :
суддя Коваленко В. І. – з лютого 1993 р. по червень 2016 року;
суддя Романова ( Ребрина) Н. Г. - з 1996 по 2016 роки;
суддя Терещенко С. І. - з 2000 по 2002 роки;
суддя Чебану М. М. – з березня 2002 по червень 2017 року;
суддя Голубець В. П. – з 2004 по 2006 роки
суддя Олійник М. Ф. – з 2006 по 2008 роки;
суддя Прилуцький В. О. – з 2010 по 2012 роки;
суддя Шкреба В. В. – з 2013 року і по теперішній час;
суддя Ніколенко О. Є. – з 07 липня 2020 року по теперішній час;
суддя Білопольська Н. А. – з 23 липня 2020 року по теперішній час.
Судді, які обіймали посаду голови суду у різні часи :
Дубовик І. Є. - з листопада 1960 року по серпень 1981 року,
Новак Д. І. - з квітня 1981 року по червень 1986 року,
Бондаренко П. І. - з липня 1986 року по 1996 рік,
Коваленко В. І. – з 1996 року по червень 2016 року,
Чебану М. М. – з жовтня 2016 по червень 2017 року;
Шкреба В. В. – з червня 2017 року по 24 липня 2018 року та з 03 серпня 2020 року по теперішній час.
Протягом 20 років (з 1996 по 2016 роки) посаду голови Кам’янського районного суду Черкаської області обіймав Коваленко Володимир Іванович, який зробив вагомий внесок у діяльність Кам’янського районного суду Черкаської області.
Протягом свого професійного шляху Володимир Іванович віддано і чесно служив Феміді, завжди наполегливо працював над підвищенням професійного рівня та був висококваліфікованим юристом. За час роботи суддею працював над покращенням забезпечення роботи суду та утвердженням неупередженості судової влади. Завдяки вагомим його зусиллям колектив Кам’янського районного суду на даний час працює у зручному та пристосованому для здійснення правосуддя приміщенні.
За весь час роботи Володимир Іванович постійно ділився своїм досвідом з колегами та працівниками апарату суду.
25 грудня 2009 року голову Кам’янського районного суду Черкаської області Коваленка Володимира Івановича нагороджено Почесною відзнакою Верховного Суду України « За вірність Закону».
На даний час у Кам’янському районному суді Черкаської області працює 3 судді, а також 16 працівників апарату суду.
Суддею – спікером Кам’янського районного суду Черкаської області обрано суддю Білопольську Н. А.
Кам’янський районний суд Черкаської області знаходиться за адресою: 20801 Черкаська область, м. Кам’янка вул. Захисників України, 45.